GeForce na Ubuntu - Sterowniki karty graficznej - Łatwa instalacja

Instalacja karty graficznej na Ubuntu? Zapraszam do najprostszego przewodnika instalacyjnego kart GeForce na Ubuntu 16.04.1 LTS. Chyba każdy słyszał o problemach występujących przy instalacji grafiki Nvidia na systemach operacyjnych z rodziny Linuks. Czy dalej tak jest? Czasy się zmieniają więc dziś pokażę Wam, jak w bardzo prosty sposób zainstalować sterowniki 378.09 karty graficznej na Ubuntu.

Po długim czasie użytkowania Ubuntu, podjąłem się instalacji nowszych sterowników niż te, które aktualnie posiadałem czyli 340.101 oraz 367.57. Są to obecnie chyba najstabilniejsze wersje sterowników graficznych na linuks i są dostępne odrazu po zainstalowaniu systemu. Obie wersje testowałem i nie mam żadnych zarzutów, poza jednym. Nowsze gry wymagają do poprawnego działania sterownik 367.57, niestety na tej wersji nie odpala się Steam-login co dla mnie było ogromnym problemem.

Steam-login to aplikacja na Linuks, która odpala TYLKO Steam w trybie BigPicture wraz z bardzo lekkim managerem okien (lżejszy od systemowego gnome). Wraz z obsługą sieci oraz Joy/Padów. Steam login jest wybierany przy logowaniu do systemu operacyjnego, dzięki czemu nie startuje cały system lecz tylko Steam. Zdradzę Wam tajemnicę, że na najnowszych sterownikach, przyrost fps jest drastyczny =) O Steam-login napiszę cały osobny artykuł, zaraz po tym jak rozpracuję skrypt.

Instalacja sterowników Nvidia GeForce na Ubuntu:

Otwieramy terminal za pomocą przycisków Ctrl+Alt+T

Pierwszy wpis doda aplikacje do repozytorium Ubuntu, zatem wklejamy całą linijkę do terminala i wciskamy Enter.


sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa

Po zakończeniu dodawania plików do repozytorium uaktualniamy bibliotekę drugim poleceniem czyli update - również kopiujemy cały wers i wciskamy enter. Można też poprostu wpisać sudo apt-get update.


sudo apt update

Możecie teraz sprawdzić jakie wersje dodały się Wam do repozytorium przeszukując ją:


apt-cache search nvidia

 

Lub przystąp odrazu do instalacji wpisując poniższą komendę

Wmoim przypadku komenda wygląda tak:


sudo apt-get install nvidia-378

Po zakończonej instalacji możemy sprawdzić w ustawieniach systemu czy mamy możliwość wybrania danego sterownika.

Ustawienia systemu >> Oprogramowanie i aktualizacje

Teraz tylko pozostaje nam wybrać sterownik i zastosować zmiany (potrwa chwilę czasu).

Należy uruchomić komputer ponownie, z poziomu paska menu lub za pomocą komendy w konsoli tekstowej aby w pełni cieszyć się nowymi sterownikami. Oczywiście zachęcam do zabawy z benchmarkami w celu sprawdzenia wydajności sterownika. Nie zawsze "najnowszy" sterownik oznacza "najlepszy".


sudo reboot

Tags:

Kto przegląda

W tej chwili jest 0 użytkowników na stronie.

Licznik odwiedzin

 • Wyświetlenia strony:425,494
 • Unikalni Odwiedzający:28,589
 • Zarejestrowani Użytkownicy:199
 • Odwiedzający:
  • Dzisiaj:86
  • W tym tygodniu:10,705
  • W tym miesiącu:38,824
  • W tym roku:309,723